8.4.: Prestižní granty Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships (MSCA-IF)

8. 4. 2020 0 Comments

Vážení zaměstnanci a doktorandi,

granty Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships (MSCA-IF) financují mezinárodní mobilitu, kdy výzkumní pracovníci vyjíždějí do zahraničí realizovat svůj výzkumný záměr. 

Prestižní granty MSCA-IF podporují další vzdělávání a profesní růst výzkumných pracovníků, kteří již několik let působí např. v rámci domácí univerzity a u nichž se předpokládá, že již získali zkušenosti ve svém oboru. Profesní i osobní rozvoj akademiků je zajištěn především podporou jejich mezinárodní mobility, ať už jde o krátkodobé, či dlouhodobé stáže.

O granty mohou žádat vědci, kteří dosáhli titulu PhD. nebo mají minimálně 4 roky praxe ve výzkumu. Účast není omezena věkem či národností. Téma projektu je na Vás tzv. bottom-up přístup. Míra financování z EU je 100%. Šance jsou v tomto roce opravdu velké. Očekává se méně podaných žádostí, a tak je možnost získání grantu vyšší než v předchozích letech.

Jak na žádost:

Jednotlivé typy akcí MSCA-IF a kroky vedoucí k podání žádosti shrnujeme stručně níže. Rádi bychom Vám také připomněli Informační den k Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships (MSCA IF), kde se do detailu dozvíte vše ohledně MSCA-IF.

Informační den bude vysílán on-line dne 23. dubna 2020 od 10:00 do 15:00. Registrace je možná přes odkaz e-mail: sechterova@tc.cz do 21. dubna 2020 (17:00). Během informačního dne je vyhrazen prostor také pro Vaše případné dotazy.

Žádosti se podávají elektronicky přes Funding & Tenders Portal. Otevření výzvy pro podávání žádostí se očekává 8. dubna 2020. Uzávěrka bude poté v září 2020.

Na výběr máte z 5 typů MSCA-IF. Pro Vás nejzajímavější jsou dva:

Standard European Fellowships [MSCA-IF-EF-ST] – standardní evropské pobyty v zemích EU a v tzv. asociovaných zemích (Iceland, Norway, Albania, Bosnia and Herzegovina, Macedonia, Montenegro, Serbia, Turkey, Israel,  Moldova, Switzerland, Faroe Islands, Ukraine, Tunisia, Georgia, Armenia), délka pobytu je  1-2 roky

Global Fellowships [MSCA-IF-GF] – pobyty ve třetích zemích, pobyt se skládá z výjezdové fáze v hostitelské organizaci ve třetí zemi (1-2 roky) a z návratové fáze do země příjemce (země EU nebo asociované země – 1 rok), celkem tak 2-3 roky.

další možnosti jsou:

Career Restart panel [MSCA-IF-EF-CAR] – pro výzkumné pracovníky, kteří se vracejí do výzkumu po určité pauze (např. po mateřské dovolené, práce mimo vědeckou oblast)

Reintegration panel [MSCA-IF-EF-RI] – návrat zkušených výzkumných pracovníků ze třetích zemí do zemí EU

Society and Enterprise panel [MSCA-IF-EF-SE] – pro zkušené vědecké pracovníky, kteří chtějí pracovat mimo akademický sektor


S žádostí Vám pomáhá hostitelská organizace/supervisor. Velké evropské instituce a univerzity mají zkušenosti s účastníky MSCA-IF a řada má již předpřipravené sekce do žádostí např. popis hostitelské organizace atd. Nově je ve Funding & Tenders Portálu sekce VIEW/EDIT PARTNER SEARCH, kde hledají různé instituce zájemce o MSCA-IF, kteří by k nim v rámci programu vyjeli. Pokud ještě nemáte představu kam byste chtěli vyjet, podívejte se na tuto možnost.

Jeden účastník může podat jednu žádost. 

Žádost se skládá z částí:

  • A, informace o Vás, o hostitelské instituci/supervisor
  • B, vlastní popis projektu – tzv. Excellence (state of the art, jaká je současná situace), Impact (co získáte pobytem v dané instituci) a Implementace (pracovní plán)

Maximální počet stran pro část B je 10, dále se přikládá CV a přílohy. Vaše žádost bude poté bodově hodnocena nezávislými hodnotiteli.

Pokud Vaše žádost neuspěje, ale dosáhne minimálního bodového hodnocení 70 %, tak je automaticky zařazena do tzv. Widening Fellowships. Tímto krokem chce EU podpořit země (včetně ČR), které zatím nedosahují vědecké excellence vyspělých států EU.

Další možností je program: MŠMT – OP VVV – Mezinárodní mobility výzkumných pracovníků MSCA-IF. Pokud Váš projekt dosáhl min. 70%, ale stále nedosáhl na financování přes Widening Fellowships, je možné získat grant z MŠMT. Úspěšnost je vysoká – až 80%.

V souboru níže Vám přikládám přehlednou prezentaci jedné z hodnotitelek žádostí paní RNDr. Sychrové. Zde naleznete na co si dát pozor při psaní žádosti, co je hodnoceno a na co nezapomenout v části B – Excellence, Impakt a Implementace.

Odkaz na podrobné informace v češtině ohledně MSCA-IF včetně rozpočtu naleznete zde.

V případě jakýchkoliv doplňujících dotazů se prosím na mě neváhejte kdykoliv obrátit.

Do e-mailu zaslala: Laura Míčková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *