Programy EIT Food

24. 2. 2022 0 Comments

Byly otevřeny programy EIT Food. Pokud budujete start-up zaměřený na zemědělsko-potravinářský sektor nebo se ho snažíte proměnit ve scale-up, můžete se aktuálně připojit k těmto programům:

Seedbed Incubator

Šestiměsíční program pro výzkumníky, vědce a podnikatele, jehož cílem je validace inovativních nápadů tak, aby byly schopny vstoupit na trh. Více informací o programu najdete ZDE.

EIT FOOD Accelerator Network

Akcelerační program, který spojuje zemědělsko-potravinářské start-upy s předními partnery, korporacemi a výzkumnými institucemi v tomto odvětví. Nabízí možnost pilotovat své technologie, získat investora nebo nové zákazníky. Deadline pro registraci: 28.2.2022. Více informací o programu najdete ZDE.

RisingFoodStars

Tento program pro pokročilé start-upy umožňuje úspěšným řešením škálovat na další úroveň. Deadline pro registraci: 28.2.2022. Více informací o programu najdete ZDE.

Další informace o programech pro podnikatele a start-upy najdete na stránkách https://eitfood.impacthub.cz/startup-programy/.

Dear heads of departments, dear researchers, dear colleagues,

we would like to inform you that the EIT Food programs have been opened. If you are building a start-up focused on the agri-food sector or you are you are scaling-up, you can currently join these programs:

Seedbed Incubator

A six-month program for researchers, scientists and entrepreneurs that aims to validate innovative ideas and enter the market. More information about the program can be found HERE.

EIT FOOD Accelerator Network

An acceleration program that connects agri-food start-ups with leading partners, corporations and research institutions. It offers the opportunity to pilot technologies, find an investor or new customers. Registration deadline: 28.2.2022. More information about the program can be found HERE.

RisingFoodStars

This advanced start-up program offer solutions to scale. Registration deadline: 28.2.2022. More information about the program can be found  HERE.

You can find more information about programs for entrepreneurs and start-ups at Acceleration for start-ups – Impact Hub Innovation.

Kolektiv CPITT FAPPZ
Centrum projektů, inovací a transferu technologií